Ayda Bulunan Gizemli Madde Herşeyi Değiştirebilir

Ayda Bulunan Gizemli Madde Herşeyi Değiştirebilir

Çinli bilim adamları ve araştırmacılar, ay rotası Yutu-2’nin ay yüzeyinde dolaştığı zaman aydaki potansiyel olarak yeni bir madde keşfettiler, bir yetkili, ay yüzeyinin çarptığı bir meteordan kaçarken şüphelendi.

Gezici, gün ortasındaki şekerleme için “uyumaya” giderken, Çin’deki bilim adamları geri çekilmiş fotoğrafları inceliyordu. Vurdukları takımda dünyaya garip, aşırı duygusal, jelatinli bir malzeme içeren küçük bir krater ortaya çıkardı. Hemen, gezici malzemenin ne olduğunu kontrol etmeye başlamak için “uyandı” ve kısa süre sonra aya en çok çarpan bir meteorun neden olduğu sıvılaştırılmış bir cam olduğunu keşfetti.

Çinliler henüz roverin meteor ya da sıvı hakkında öğrendiklerini tam olarak açıklamadı, ancak spekülasyonlar her ikisinden de kaynaklanıyor.

İngiltere’deki Open Üniversitesi’nden gezegen bilimci olan Mahesh Anand, Newsweek’e geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Çinli yetkililer çok az şey söylediğinden beri, aslında ayın ne olduğunu söylemesi zor olduğunu söyledi. sıvılaştırılmış cam O, sonuç olarak ortaya çıkması halinde, haberi gerçekten dikkat çekici hale getireceğini belirtti.

“Küçük bir çarpma krateri ile ilişkili gözlenmesi, bu bulgunun çok heyecan verici olacağını, çünkü çok farklı bir malzemenin sadece üst yüzeyin hemen altında (ayın) saklanabileceğini gösterecektir. Su buzuyla etkileşime girmiş olduğu ortaya çıktıysa, bu durum daha da büyük bir öneme sahip olacaktı (ayın Güney Kutbu bölgesinde mevcut olan ihtimalin yakın zamanda uzaktan algılayan verilere dayanarak belirtilmiş olması gibi). ” aydaki keşifler için ilk olabilir.

Doğadaki Birçok Unsur

Doğadaki birçok unsur, volkanlar ve kuvvetli rüzgarlar gibi Dünya’nın coğrafyasını değiştirebilir. Ancak New York’ta Syracuse Üniversitesi’nden bir fizikçi olan Walter Freeman’a göre, sadece meteorlar ay yüzeyini değiştirebiliyor.

“Dünyada ilk nükleer bombanın New Mexico’da test edildiği yerde“ dünyada bunun için bir miktar emsal var ”dedi; patlamanın sıcağından oluşan ‘trinitite’ adında camsı bir mineral var. Aynı şey burada da (dünyada) meteorik etkiler etrafında gerçekleşir. ”

Çin’in keşfi kesinlikle uzay araştırma topluluğunun kalabalık olmasına rağmen, ay yüzeyinde alışılmadık bir madde ilk defa bulunmuyor. 45 yıldan daha uzun bir süre önce, Amerika’nın Apollo 17 aylık görevi devam ederken, astronotlar oradayken olağandışı renkte bir toprak keşfetti – kırmızı -. (Apollo 17, ABD’nin uzaya gönderdiği son insanlı görevdi).

Dünyaya geri döndüklerinde, araştırmacılar gizemli maddenin ne olduğunu bulmak için derhal çalışmaya başladılar. Şaşırtıcı bir şekilde, neredeyse dört milyar yıl önce volkanik bir patlamanın sonucu olduğunu keşfettiler.

Çin gezicisi, ay yüzeyini keşfetmeye ve çalışılacak fotoğrafları ve orada bulunan başka herhangi bir şeyi geri göndermeye devam edecek. Çin, ayın uzak tarafını keşfeden ve bu maddeyi bulan ilk ülkedir ve kuşkusuz, dış mekan araştırmalarında bu ipucunu korumayı umuyor. Yutu rover Aralık 2018’de gönderildi ve eve getirme planları açıklanmadı.

Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri’nde sadece aradıkları maden ve maden yatakları olmayacak. NASA’nın başkanı Jim Bridenstine , Temmuz ayında Mali İnceleme’ye “tarihsel olarak var olmayan ticari ortaklarımız var, bu yüzden maliyetleri telafi etmelerine yardımcı olabilirler” dedi. Sir Richard Branson, Elon Musk ve Jeff Bezos gibi ortaklar, olağanüstü büyük banka hesapları olan tüm milyarderler , macera arayan zengin siviller için uzay yolculuğunun yaşanabilir olup olmadığını keşfetmek endişeli.

Leave a Reply

Your email address will not be published.