Hawaii Pizzası Kanada’da Bir Yunanlı Tarafından Bulundu

Hawaii Pizzası Kanada’da Bir Yunanlı Tarafından Bulundu

2009’dan beri, ananasın pizzaya konulmasına ilişkin bir mutfak tartışması internete musallat oldu ve pizza severleri tüm dünyaya bölmeye devam ediyor. Bir nefret ordusu, meme biçiminde sayısız şaka üretti, birkaçı da tepeyi hevesle savundu.

Hawai Pizza olarak adlandırılan – Kanada’dan gelmesine rağmen – tatlı tuzlu tepesi son yıllarda tartışmalı olmuştur, özellikle de İzlanda Cumhurbaşkanı Guðni Th. Jóhannesson, bu ananasın pizzadan yasaklanması gerekiyor.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Twitter aracılığıyla yanıt vermekte gecikmedi:

Justin Trudeau. Fotoğraf Presidencia de la República Mexicana CC BY 2.0
Justin Trudeau. Fotoğraf Presidencia de la República Mexicana CC BY 2.0

“Ananasım var. Bir pizzam var. Ve bu lezzetli Güneybatı Ontario yaratımının arkasında duruyorum. ”

Ancak, ananas pizzasının tarihi internet kavgasının ötesine geçer. Pizza, Kuzey Amerika kıtasında hala bir yenilik olduğu 1960’lara dayanıyor.

Her şey 1962’de, 1954’te Kanada’ya göç eden bir Yunanlı Sam Panopoulos’un, Michigan’ın Detroit’in hemen kuzeyindeki küçük bir Kanada sınır kasabası Chatham’da bir restoran açarak servetini denemeye karar vermesiyle başladı.

Taze mozzarella ile otantik İtalyan, el yapımı jambon ve ananas pizza.
Taze mozzarella ile otantik İtalyan, el yapımı jambon ve ananas pizza.

Panopoulos yeri Satelite olarak adlandırdı ve hamburger ve krep gibi her zamanki Amerikan yemeklerini servis etmeye başladı. Kısa süre sonra ABD’yi ele geçiren pizza çılgınlığının sınırın Kanada’ya geçmesinin sadece bir zaman meselesi olduğunu fark etti.

Yunan-Kanadalı şef, ilk yıllarda pizza tepesinde kendine özgü seçimine fazla dikkat çekmemiş olsa da, internetin tartışılmaz gücü, daha sonra, özellikle İzlanda Cumhurbaşkanı tartışmalı bir açıklama yaptıktan sonra çeşitli görüşmecileri kapısına getirdi. . 2017 yılında, BBC’ye verdiği bir röportaj sırasında Panopoulos, konserve ananası bir pizzaya koymaya nasıl geldiğini tam olarak açıkladı:

“Sadece taktık, sadece eğlenmek için nasıl tadacağını görün. Biz bu işte gençtik ve birçok deney yapıyorduk. ”

Aynı dönemde Amerika, Müttefik askerlerinin Güney Pasifik’teki egzotik kampanyalardan geri dönmesi nedeniyle yabancı mutfağa açıldı. Hawai tiki kültürünün yanı sıra tatlı ve tuzlu gibi zıt lezzetleri sıklıkla karıştıran çeşitli Çin yemeklerinin popülerliği de bu şekilde oldu.

Bu etkileri inkar edemezsiniz, çünkü Kuzey Amerika kıtasına giren, gaziler ve göçmenler tarafından getirilen egzotik tatların varlığı, çeşitli kültürlerden bir lezzet eritme kabı yaratmaktan sorumluydu.

Ancak, pizza deneyi hemen yakalanmadı.

Pu’uhonua o haonaunau Ulusal Tarih Parkı Hawaii büyük ada. Tanrıların ahşap görüntüleri “Ki’i”, tarihi köyün kıyısında, tarihi köyün sakinlerinin koruyucusu olarak duruyor.
Pu’uhonua o haonaunau Ulusal Tarih Parkı Hawaii büyük ada. Tanrıların ahşap görüntüleri “Ki’i”, tarihi köyün kıyısında, tarihi köyün sakinlerinin koruyucusu olarak duruyor.

2017 yılında CBS’ye verdiği bir röportajda, emekli pizza şefi şunları söyledi:

“İlk başta kimse bundan hoşlanmadı. Ama ondan sonra, bu konuda çıldırdılar. Çünkü o günlerde kimse tatlıları, sours’u ve bunların hepsini karıştırmıyordu. Sade, sade bir yemekti. ”

Orijinal tarif, tadı kontrast sağlamak için jambon ve ananas kombinasyonunu içeriyordu. Yakında diğer pizza şefleri bu yenilikçi yaklaşımı kabul etti ve yemeğin kendi varyasyonlarını yapmaya başladı.

Bu noktadan itibaren, trend ABD’ye ve hatta uluslararasıya yayıldı. Batı Avustralya’ya göre, Avustralya’da, Hawaii’de en popüler pizza unvanını kazandı .

Sam Panopoulos 8 Haziran 2017’de 83 yaşında vefat etti. Asla böyle bir kargaşaya neden olma niyeti değildi ve tartışmadan rahatsız olmadı. Tek amacı, pizzada sıradan malzemeler kullanma şeklini kırmak ve yeni tatlar dünyası açmaktı.

Bizden başka bir hikaye okuyun: O Zaman Boris Yeltsin Bir DC Sokakta Sarhoş Bulundu

Bununla birlikte, mirası kalır, çünkü pizza işinde küçük bir devrim yarattı, pizzanın sınırlı kaynaklardan yapılan geleneksel İtalyan yemeklerinden uluslararası mutfağın en güzel örneklerinden birine dönüşmesine yardımcı oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.